Noslēdzot latviešu dzejnieka Eduarda Veidenbauma 150. jubilejas gadu, 15. decembrī “Vēsturiskā fantāzija. Mehāniskais Veidenbaums” būs vērojama Daugavpilī, savukārt 16. decembrī – Cēsīs. “Vēsturiskā fantāzija. Mehāniskais Veidenbaums” rekonstruē 19./20. gadsimtu mijas latviešu jaunās inteliģences dzīvi Tērbatā, E. Veidenbauma zinātniskās intereses un viņa pēdējo ceļu uz mājām.

Vēsturiskā fantāzija “Mehāniskais Veidenbaums” ir trīs filozofu refleksijas par Eduarda Veidenbauma darbu “Apcerējumi iz mekānikas” (1894), kas papildinātas ar dzīvās animācijas un skaņu etīdēm. Mehāniskā Veidenbauma tēls tiek rekonstruēts balstoties gan vēsturiskās liecībās par tā laika latviešu studentu dzīvi Tērbatā, gan Veidenbauma vēstulēs ar brāli un laika biedriem, dzeju, zinātniskajiem apcerējumiem, bet galvenokārt uz darbu “Apcerējumi iz mekānikas”. Šis apcerējums bija savam laikam revolucionārs darbs, kas nevis izvirzīja jaunas teorijas vai veica atklājumus fizikā, bet sniedza ieskatu zemniekiem ekonomiskāk izlietot savus spēkus. Pareiza spēka lietošana ne tikai spētu uzlabot zemnieku dzīves labklājību, bet arī ļautu vērsties pret viņu apspiedējiem. Reizē “Apcerējumi iz mekānikas” ir vingrinājums, kā pašiem uz sevi un apkārtējo pasauli skatīties kā uz mehānismiem. Savukārt rekonstruēšanas procesa rezultātā tiek atklātas Eduarda Veidenbauma neredzamās personības iezīmes un pretrunīgums.

Šis priekšnesums jaunā gaismā parāda Latvijas intelektuālās sabiedrības dzīvi pagājušā gadsimta sākumā, radot simbiozi starp Latvijas vēstures pētniecību un mūsdienu mākslu. Laikā, kad mainās cilvēka spēja uztvert informāciju iepriekš pierastajos formātos, tiek paplašināts metožu loks kā runāt par būtiskām personām un norisēm Latvijas ideju vēsturē. Savukārt visa projekta ietvaros tiek meklēti radoši veidi vēstures izziņai un popularizēšanai.

Plānotās izrādes:

15. decembris, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā plkst. 17.00

16. decembris, Cēsu Izstāžu nams plkst. 17.00

Projekta realizācijas gaitā iesaistījušies:

  • Andrejs Balodis, Ainārs Kamoliņš, Andris Hiršs- filozofi, idejas un tekstu autori;
  • Justīne Vaivode – režija un koptēls;
  • Māra Uzuliņa  –  mākslinieciskā koncepcija, dzīvā animācija;
  • Dāvids Smiltiņš  –  video, dzīvā animācija;
  • Rihards Ābeltiņš  –  interaktīvie mehānismi;
  • Dimitrijs Rastoropovs  –  mūzikas autors;
  • Kristaps Krāsains  –  skaņa
  • Ieva Nagliņa  –  mākslinieciskā asistente;
  • Anete Enikova  –  producente

Pasākums ieteicams no 16 gadu vecuma. Ieeja pasākumos bez maksas. Projekta aktivitātēm var sekot līdzi Facebook lapā.

Projekts tiek realizēts ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Latvijas Kultūras akadēmijas atbalstu. Projekta stratēģiskie partneri Radio NABA un Latvijas Rakstnieku savienība. “Vēsturiskā fantāzija. Mehāniskais Veidenbaums” radīts kā 2017. gada “Dzejas dienu” notikums un pirmizrādi piedzīvoja 16. septembrī uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas rampas.