Par drosmi dzīvot, prasmi sadzīvot un mīlestību

Homera odiseja

Diez, kurš spētu noticēt, ka viens akls kaķēns var kļūt par iemīļotu varoni daudziem cilvēkiem visā pasaulē! Par slavenību! Par iedvesmas avotu! Brīnumkaķim Homēram tas ir izdevies, un vēl joprojām arvien jauni un jauni lasītāji ļaujas Homēra neparastās personības burvībai, jo Gvenas Kūperes grāmata “Homēra odiseja” jau ir tulkota 16 valodās un izdota vairāk nekā 22 valstīs – Amerikā, Eiropā un Āzijā, to skaitā Holandē, Ķīnā un Polijā, Krievijā, Vācijā, Japānā, Francijā un Lielbritānijā. Nu arī mums ir iespēja iepazīties ar Homēru – aklo drosminieku, el Mocho. Piedzimis Floridas graustos, dažu nedēļu vecumā atrasts uz ielas slims ar briesmīgu vīrusu, Homērs nokļūst pie jaunas vetārstes, uz mūžu zaudē redzi, bet iegūst… jā, ko tad viņš iegūst? Sākums vēl joprojām ir bēdīgs, jo neviens nevēlas adoptēt aklu, melnu kaķēnu. Vienīgais, kuram par sūro likteni nav ne mazākās nojausmas, ir Homērs pats, viņš izbauda katru jaunās dzīves brīdi, dūšīgi ēd un aug. Kad Gvena Kūpere sastopas ar Homēru, viņš ir niecīgs melns kamoliņš, kura priekšstats par apkārtējo pasauli ir grūti izprotams, bet sirds – mīloša un drosmīga. “Parasti kaķi var lūkoties ārā pa logu, tādēļ viņi zina, kādas ir viņu apdzīvotās pasaules robežas. Taču Homēra pasaule ir bez robežām un pilnībā sveša – lai kurā telpā viņš atrastos, tajā ir viss, kas tur atrodas, un tieši tāpēc tā ir bezgalīga,” rezumē Gvena Kūpere. Jaunā sieviete, divu kaķu īpašniece, ir vienīgā, kas nespēj atteikt Homēram, kad mazais dzīvnieciņš pirmajā tikšanās reizē pieglaužas un sāk murrāt, – un šis kļūst par vēsturisko brīdi, kad aizsākas viņas un Homēra kopīgais stāsts veselu sešpadsmit gadu garumā. Dzīvesprieks ir pirmā īpašība, kas piemīt mazajam kaķim, bet otrā ir zinātkāre. Lai cik dīvaini tas izklausītos, Homērs ir īsts hedonists – dzīves baudītājs, un kopā ar viņu gan Gvenai, gan lasītājam dzīve kļūst krāsaināka un košāka.

“Šī grāmata ir izcila. Tā nestāsta par to, cik nožēlojama var būt akla kaķa dzīve. Patiesībā Homēra dzīve ir tieši pretēja. Bezbailīgais kaķis dzīvo pilnvērtīgu kaķa mūžu, medīdams mušas gaisā, padzīdams no dzīvokļa iebrucēju, kurš varēja nonāvēt Kūperi, un pat pārdzīvodams vairāku dienu ieslodzījumu pussabrukušā namā pēc 11. septembra traģēdijas,” blogā theeastsider.com.au raksta Nikola Kērnsa (Nicole Kearns).

Kāpēc cilvēkiem tik ļoti patīk lasīt stāstus par dzīvniekiem un viņu varoņdarbiem? Grāmatas autorei Gvenai Kūperei ir sava teorija: “Šie stāsti apstiprina to, ka viss, kas mums ir tik svarīgs un kas mūs visvairāk aizkustina, – piemēram, mīlestība, drosme, uzticība, altruisms – nav tikai priekšstats, kas pagrābts no zila gaisa. Redzot, kā šīs īpašības uzskatāmi atklājas dzīvniekos, mēs gūstam pierādījumus tam, ka tās ir īstas un eksistē pasaulē neatkarīgi no tā, ko cilvēki izdomā, stāstot viens otram mītus un fabulas.”

Pieejama arī e-grāmata.

No angļu valodas tulkojusi Sintija Zariņa.

Līdzīgas ziņas