Intrigas, piedzīvojumi, pārdomas un nedaudz fantastikas – tas viss vienā no populārākajiem skandināvu jauniešu romāniem – “Marēsi – Sarkanā klostera hronikas”

maresi-vaks

Marēsi (Sarkanā klostera hronikas), Marija Turtšaninova (Maria Turtschaninoff) (1977), no zviedru valodas tulkojusi Mudīte Treimane.

Zviedrijā dzīvojošās somu rakstnieces Marijas Turtšaninovas fantāzijas žanra romāns “Marēsi” ir pirmais no trīs romānu triloģijas “Sarkanā klostera hronikas”.

Romāna sižets risinās izdomātā Mēnosas salā, kurā atrodas Sarkanais klosteris. Marēsi ir klostera iemītniece, kas tur ir nokļuvusi tāpat kā daudzas citas meitenes, bēgot no bada, vajāšanas vai kādas citas nelaimes. Sarkanajā klosterī valda ideāla matriarhāla sabiedrība ar brīvu atmosfēru, kas mudina iemītnieces pievērsties savu talantu attīstīšanai un zināšanu iegūšanai. Dzīvojot klosterī, iejūtoties tā  ikdienā un valdošajā atmosfērā, romāna galvenā varone Maresī pirmoreiz dzīvē apzinās, ka viņas aicinājums ir zināšanu apguve un grāmatas.

Klostera mierīgā dzīve tiek pārtraukta un satricināta kādā pavasara rītā. Salā ierodas jauna meitene Jaī, kura bēg no sava tēva un glabā tumšus noslēpumus, kuri apdraud Sarkanā klostera pastāvēšanu.

Lai aizstāvētu klosteri un tā ideālo sabiedrību no draudošajām briesmām, visām klostera iemītniecēm ir jāapvienojas, tā aizstāvībai izmantojot savas zināšanas un prasmes, taču vislielākie  pārbaudījumi un grūtības gaida tieši Marēsi.

Romāna sižetam īpašu noskaņu un šarmu piešķir klostera reliģiskā atmosfēra un fantastikas elementu mijiedarbe ar realitāti.

Grāmata ir izdota vairāk nekā 15 Eiropas valstīs, ASV un Āzijā, kur tā ir guvusi popularitāti un lasītāju atzinību gan dēļ sava spraigā sižeta, gan raisītajām pārdomām par sievietes būtību. Grāmata ir ieguvusi neskaitāmas balvas un atzinības, 2014.gadā grāmata ieguva īpaši prestižo Somijas literatūras balvu kā labākā grāmata jauniešiem.

Marija Turtšaninova (1977)  pirmos mēģinājumus rakstniecībā ir aizsākusi piecu gadu vecumā, sacerot pasakas.

Kā rakstniece Marija Turtšaninova debitē 2007.gadā ar fantastikas žanra stāstiem, atstājot ilggadējo žurnālistes karjeru. Starptautisko atzinību M.Turtšaninova ieguva 2014. gadā ar fantastikas žanra romānu “Marēsi”, kas ievada triloģiju  “Sarkanā klostera hronikas”.

Saite uz raksnieces mājas lapu: www.mariaturtschaninoff.com

Līdzīgas ziņas