Apgādā „Mansards” iznākusi Ilgoņa Bērsona pētījuma „Segvārdi un segburti” otrā grāmata

bersons_vaks-1

Klātesot tuviniekiem, laikabiedriem, draugiem un lasītājiem, pirms Ziemassvētkiem Rīgas Latviešu biedrības namā tika atvērta literatūrzinātnieka Ilgoņa Bērsona pētījuma „Segvārdi un segburti” otrā grāmata.

            Ilgonis Bērsons, Dr. philol. h. c. (dzimis 1931. gadā), literatūrzinātnieks, rakstnieks, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors, Atzinības krusta virsnieks, kura mūža darbs veltīts latviešu literārā mantojuma apzināšanai, pētniecībai un publicēšanai, šogad svin 85 gadu jubileju.

„Katrs, kurš kaut reizi sadūries rakstos ar 19. un arī 20. gadsimta modi latviešu avīzēs un žurnālos autorus paslēpt zem neko neizsakošu burtu kombinācijām vai segvārdiem un atskārtis, ka noskaidrot autorību viņam nav ne mazāko iespēju, jo pietrūkst laika, zināšanu un bezgalīgas pacietības, man piekritīs – šī ir unikāla grāmata. To vajadzēs pēc pieciem un piecdesmit pieciem gadiem, kamēr vien dzīva būs latviešu valoda un interese par attiecīgo laika posmu. Zinu, nav šāda žanra, bet Ilgoņa Bērsona pieredze un zināšanas grāmatu „Segvārdi un segburti” padara – kā nu kurā vietā – par pētniecisku trilleri, detektīvu, dēku, reizēm ar politisku, reizēm ar traģikomisku nokrāsu. Tas, kā viņš prot ielūkoties mūsu kultūrvēstures aizkulisēs, ir elpu aizraujošs lasīšanas piedzīvojums.” Arno Jundze, rakstnieks, literatūrzinātnieks, Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs

Par „Segvārdu un segburtu” pirmo grāmatu: „Jābrīnās par to, cik veiksmīgi nieka 360 lapaspusēs aptverta autora grandiozā artava. Segvārdu vākšana sākusies pirms 45 gadiem un kulminējusi izcili koncentrētā pētījumā, kurā ne mirkli nav liekvārdības vai aizplūšanas no svarīgā. Varētu nevilcinoties apgalvot, ka „Segvārdi un segburti” ir priekšzīmīgs pretendents uz Literatūras gada balvu literatūrzinātnē. Neatkarīgi no tā Bērsona darbs ierindojas starp pēdējo gadu būtiskākajiem un pamanāmākajiem sasniegumiem latviešu literatūras pētniecībā.” Arnis Koroševskis, literatūrzinātnieks (Ubi Sunt)

            Pētījuma pirmā daļa jau kļuvusi par bibliogrāfisku retumu, otro aicinām iegādāties apgāda „Mansards” interneta veikalā http://www.apgadsmansards.lv/lv/, kā arī lielākajās grāmatnīcās visā Latvijā.

 

Līdzīgas ziņas