Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens 2016

Vēl līdz 10. janvārim visi aicināti iesūtīt 2016. gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena pieteikumus.

Aptauju jau četrpadsmito gadu rīko Latviešu valodas attīstības kopa (LVAK) sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību (LRS) un LZA Terminoloģijas komisiju (TK).

Rīkotāji aptauju izsludināja rudenī, un jau saņemti simtiem pieteikumu – pussimt gada vārda, ap četrdesmit gada spārnotā teiciena titula kandidātu, nevārdu vēl daudz vairāk. Vēl ap trīsdesmit iesūtījumu būtu ieskaitāmi papildu kategorijā “gada savārstījums” –nesakarīgākais vārdu virknējums, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2016. gadā. Tipiski, ka lielākā daļa iesūtījumu nāk no publiskajā telpā tiražētajiem tekstiem – lasīti vai noklausīti medijos un reklāmā. Tikpat noturīga ir ļaužu vēlme darināt jaunvārdus, piemēram, ir ierosinājums „slamu jeb slam poetry” pārdēvēt par „bliezmi”.

Pagaidām uz 2016.gada vārda titulu pretendē, piemēram, „Breksits/Bregzits”, „tuļķība” kā tulkotāju neveiksmīgs veikums un „pēcpatiesība/ post-truth” kā apzīmējums situācijai, kad vairs nav iespējams pārbaudīt, cik patiesa ir ziņa, ko lasi.

Gada nevārds lielākoties saistās ar Rīgas pilsētā veiktajiem un iecerētajiem darbiem: „bruģisms” un: „kapu tramvajs”.

2016.gada spārnotā teiciena kategorijā pamanīts, piemēram, izteikums: „Izmantojām vēlēšanos vienam otram palīdzēt,” (LTV1 sporta ziņas, 04.07.2016).

Tā dēvēto savārstījumu vienmēr ir daudz, un tur ir, ko šķetināt: „Gaļas, zivju un mājputnu gaļas pārtikas produktu izstrādājumi”, „Tas būtu neprāts – neizmantot šo iespēju neaizņemties, lai nebūtu iespējas neatdot aizņēmumu”, „Vai tu zini, kas palīdz atgriezt suni mājās?”, „Ēdot kāpostus, jūsu zīdainis saņems vērtīgas minerālvielas,” vai: „Pareizi rūpējoties par savu dzīvnieku, trusis var nodzīvot līdz pat 10 gadu vecumam.” Tas iesākumam.

Pieteikumi līdz 10. janvārim jāsūta uz e-pasta adresi gadavards@inbox.lv vai pa parasto pastu: RLB Latviešu valodas attīstības kopai, Merķeļa ielā 13, Rīgā, LV-1050.

Aptauja noslēgsies ar preses konferenci janvāra nogalē Rīgas Latviešu biedrības namā – žūrijas locekļi un RLB pārstāvji paziņos rezultātus un pastāstīs, ko aptauja liecina par mūsdienu latviešu valodu.

 

Sīkākas ziņas:

Ieva Kolmane, ieva.kolmane@gmail.com, 29420386

Līdzīgas ziņas