Nikolass Mirzojevs. Kā raudzīties uz pasauli

Nikolass Mirzojevs

Kā raudzīties uz pasauli

no angļu valodas tulkojusi Ilze Paegle-Mkrtčjanna

 

Pēdējās desmitgadēs cilvēce ir pieredzējusi īstu vizuālo iespaidu eksploziju – mūsu dzīvi arvien vairāk piepilda dažādu izmēru ekrāni. Google Images, Instagram, Pinterest, videospēles, mākslas instalācijas… šī attēlu biežņa ir vienlaikus mulsinoša, atbrīvojoša un biedējoša, jo vērot jauno kultūras vizualitāti nebūt nav tas pats, kas to saprast. Šīs grāmatas nolūks ir ar piemēriem no mākslas, kultūras teorijas un mūsu ikdienas sniegt zinātkāriem nespeciālistiem pārskatu par to, kā vizuālie materiāli veido un iespaido mūsu dzīvi.

Nikolass Mirzojevs ir Mediju, kultūras un komunikāciju zinātņu profesors Ņujorkas universitātē, viens no vadošajiem vizuālās kultūras ekspertiem, viņš jau ilgstoši pēta attēla lomu kultūras vēsturē, mūsdienu mākslā un medijos un tā ietekmi uz plašākiem procesiem sabiedrībā. Mirzojevs ir darbojies kā izstāžu kurators un sarakstījis virkni grāmatu, kurās cenšas analizēt vizuālās kultūras parādības no neordināra skatpunkta. Mākslas zinātnieks Terijs Smits viņu nodēvējis par vienu no inovatīvākajiem plaša spektra kultūras analītiķiem pasaulē.

 

Mirzojevs mums skaidri parāda lielākos izaicinājumus – kā atraut acis no vizuālās izklaides vilinošās straumes, lai saskatītu to, kas patiešām ir jāredz, un spētu izmantot modernās tehnoloģijas, kas ir mūsu rīcībā, lai veiktu “vizuālo organizāciju” –  lai iemācītos “ieraudzīt pasauli”, lai varētu to mainīt.

Sunday Times

 

Grāmata ir pieejama visās Jāņa Rozes grāmatnīcās.

Līdzīgas ziņas