RIHARDS BARGAIS PROVOCĒ ATKAL

Dzejnieku un rakstnieku Rihardu Bargo pelnīti uzskata par vienu no spilgtākajām personībām mūsdienu latviešu literatūras ainavā. Daļai sabiedrības Bargā vārds nenoliedzami saistās pirmkārt ar kultūras dzīves skandāliem, kas pirms kāda laika saviļņoja sabiedrību. Savukārt citi uzteic autora spēju talantīgi un iejūtīgi attēlot sabiedrības marginālo pusi – jomas, no kurām daļa sabiedrības joprojām novēršas. Līdz šim visas autora grāmatas (dzejoļu krājumi “Mīļvārdiņi, “Labi” un īsprozas grāmata “Tenkas”) rosinājušas diskusijas gan radošajās aprindās, gan masu medijos, un arī jaunākais darbs “Plikie rukši” noteikti nebūs izņēmums.

Tikko izdotajā grāmatā “Plikie rukši” Rihards Bargais daļēji turpina krājumā “Tenkas” aizsākto anekdotisko tekstu ciklu, kas humoristiski, varbūt dažbrīd groteski, tomēr visnotaļ trāpīgi attēloja dažādas Latvijas kultūras dzīvē pazīstamas personības. Taču jaunās grāmatas pamata vēstījums ir citāds – tie ir autobiogrāfiski notikumi, kas, skatīti caur Riharda Bargā subjektīvo prizmu, ačgārnā hronoloģijā slīd caur lasītāja uztveri; tās ir arī atklātas skumīgas, filozofiskas, pārsteidzošas, uzjautrinošas un sirsnīgas pārdomas un vērojumi par dzīvi mums apkārt. Grāmatas aizsākuma punkts ir tagadne, pašreizējais brīdis, un to turpina autora personiskais skatījums uz 20. gadsimta 90. gadiem, atjaunotās Latvijas valsts sākumu, uz Trešo atmodu, Padomju Latvijas sadzīves kurioziem un stereotipiem, uz savas bērnības atmiņām.

“Pliko rukšu” unikalitāte rodama grāmatas vēstījumā – tas ir talantīgs, intonatīvi daudzpusīgs stāstījums par marginālo cilvēku un tā likteni Latvijā teju piecdesmit gadu šķērsgriezumā. Izcilā tulkotāja Silvija Brice atzīst: “Rihards Bargais ir apliecinājis sevi kā autors, kura daiļrade ne vien interesē Latvijas lasītājus, bet arī asina viņu humora izjūtu un bagātina valodu. Uztveru Riharda daiļradi kā sava veida hronista darbu, iemūžinot laikmetu kopš 20. gadsimta 80. gadiem līdz pat mūsdienām tikai viņam vien raksturīgā stilā.”

Grāmata “Plikie rukši” saistīs lasītājus, kuriem nav svešas Latvijas kultūras dzīves aktualitātes, kuri novērtēs autora oriģinalitāti, humoru un drosmi runāt par “tabu” tēmām.

Pieejama arī e-grāmata.

 

Līdzīgas ziņas