“Neputna” sērijā “Studijas bibliotēka” iznāk grāmata par Maiju Kurševu

Latvijas laikmetīgajai mākslai veltītajā sērijā “Studijas bibliotēka” grāmata par Maiju Kurševu – mākslinieci, kuras radošā darbība aptver sietspiedi, zīmējumu, animāciju, instalāciju, komiksus, zīnus, kolāžas, žurnālu “Popper Publishing”, “Rīgas Zīnu Festivālu” un pasniedzējas darbu Latvijas Mākslas akadēmijā. Grāmatas autors – Tomass Pārups. Dizains – Dita Pence

 

“Dažkārt atceros savu pirmo tikšanos ar Maiju Kurševu, kad viņai bija jāpieskata izdevuma “Popper Publishing” grupas izstāde “Savienojuma vietas” Kaņepes Kultūras centra otrā stāva izstāžu zālē. Maija tajā piedalījās ar trīs fotokolāžām, kurās vietām pavīdēja zīmējuma fragmenti. Bet arī šeit citi izstādītie darbi – draugu, kolēģu un Maijas domubiedru veikums – jau tajā brīdī radīja iespaidu, ka visa izstāde lielā mērā bijusi Maijas vīziju nopelns. Savukārt pirmo reizi ieraugot viņas zīmējumus, gribējās tos nodēvēt par tādām kā izolētām vājprāta driskām, kas ir atrautas cita no citas un ieslodzītas košos toņos iekrāsotos laukumos. Taču, iepazīstot Maijas darbus kopumā, ātri vien radās atklāsme, ka katrs no tiem iekļaujas rūpīgi izkoptā tēlu sistēmā. Viens sižets aizved līdz nākamajam, un tā viņas darbu varoņi (vai tas būtu zaļais Žanis, kurš nereti uzpeld mākslinieces zīmējumos, vai pūpēži, kas sēž uz kāda Andrejsalas nama jumta) apdzīvo šīs savādās ainavas,” raksta grāmatas autors Tomass Pārups, kuram šī ir pirmā klajā nākusī grāmata.

 

Maija Kurševa beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu, studējusi Berlīnes Mākslu universitāte. Piedalījusies grupu izstādēs Rīgā, Viļņā, Berlīnē, Maskavā, Tallinā, Briselē, Pēterburgā, Brēmenē, Helsinkos u. c., kā arī rīkojusi vairākas personālizstādes. Izvirzīta Purvīša balvai par izstādi “Trīskājainais gadījums” (2010) un par darbu “Dzīvesprieks” (2015). Šobrīd aktīvi darbojās mākslinieku kolektīvā “Popper Publishing“, organizē “Rīgas Zīnu Festivālu”, kā arī strādā par sietspiedes un ilustrācijas pasniedzēju Latvijas Mākslas akadēmijā.

 

Tomass Pārups raksta par vizuālo mākslu. Kopš 2014. gada publicē rakstus interneta portālos satori.lv, arterritory.com, fotokvartals.lv, kā arī “Kultūras Dienā”. Ir rakstījis pavadošos tekstus mākslinieku Ojāra Pētersona un Ērika Apaļā personālizstādēm. Ikdienā novēro laikmetīgās mākslas procesus Latvijā un cenšas sekot līdzi mākslas notikumiem ārzemēs.

 

 

 

Dizains: Dita Pence

Redaktore: Guna Pence

Tulkotāja angļu valodā: Marianna Auliciema

Angļu teksta redaktori: Iveta Boiko, Uldis Balodis

Attēlu apstrāde: Inga Ģibiete

 

Apjoms: 144 lpp.

Cena “Neputna” galerijā: 7 EUR

 

 

Sērija „Studijas bibliotēka” ir neliela izmēra grāmatas, kas sniedz maksimāli plašu ieskatu Latvijas mākslas ainā 20. gadsimta nogalē un 21. gadsimtā. Grāmatas ietver pamattekstu, interviju, reprodukciju izlasi, kā arī pilnu teksta tulkojumu angļu valodā. Pirmā sērijas grāmata tika izdota 2008. gadā, šobrīd tās jau ir 14 grāmatas par māksliniekiem un notikumiem mākslā.

 

Grāmatas var iegādāties „Neputna” galerijā Tērbatas ielā 49/51, labākajās Latvijas grāmatnīcās, kā arī interneta veikalā www.neputns.lv.

 

 

Līdzīgas ziņas