Izdevniecība “Neputns” klajā laiž mākslinieces Sigitas Daugules albumu

Sigitas Daugules māksla būs tuvāka estētam, intelektuālam vērotājam, kas radis iedziļināties, analizēt un vēlas izjust glezniecības patieso garu,” raksta Dace Lamberga. Albuma ievadā Laimas Slavas un Sigitas Daugules saruna, tai seko Daces Lambergas raksts par mākslinieci, savukārt kataloga daļā Sigitas Daugules darbu izlase ar vairāk nekā 150 darbu reprodukcijām.

 

“Sigitas Daugules personība atspoguļo 20. un 21. gadsimta mijas māksliniekam tipiskas garīgās iezīmes: attīstīts intelekts, plašs un daudzveidīgs interešu loks, loģiska un neordināra domāšana, izteikta individualitāte un neatkarība, bet vienlaikus arī komunikabla saskarsme ar līdzcilvēkiem. Glezniecības tehnoloģijas jaunākie atradumi ir nozīmīgi darba rīki, kas viņai palīdz uzburt vizuālos tēlus un radīt asociācijas, paust individuālos atklājumus, pārdomas un savu vērtējošo skatu uz apkārtējo pasauli. Sigitas radošā pašizteiksme veiksmīgi ietver gan racionālo, gan iracionālo; katras gleznas iespaidīgais kopskats kā magnēts pievelk skatu tuvplānam ar fascinējošu virsmas faktūru,” tā Dace Lamberga.

 

Albumā iekļautajā sarunā Sigita Daugle min: “Man ārkārtīgi patika vienā Vinetas Kaulačas intervijā teiktais, ka glezniecība būtībā ir mūžīgā tagadne. Ka labā gleznā – to mēs sajūtam, skatoties kaut vai “mazos holandiešus” vai Džoto, – ir apturēts laiks, bet šis laiks iesniedzas mūsdienās. Tas pastāv gan tagad, gan “pirms”, gan “pēc” tam – tas ir visuresošs laiks. Es tik ļoti šai domai piekrītu! Glezniecība ir mūžīgā tagadne. Ja tu spēj tajā ielikt to konkrēto notikumu vai lietas būtību un ja tas ir labi uzgleznots, tad tas patiesībā iesniedzas mūžībā.”

 

Pēc Latvijas Mākslas akadēmijas beigšanas nozīmīgu pavērsienu Sigitas Daugules radošajos plānos iezīmēja divreiz iegūtā Austrijas Federālās kancelejas un mākslinieku rezidenču programmas KulturKontakt Austria stipendija Vīnē (1999. un 2000. gadā). 2010. gadā sekoja mākslinieku rezidenču programmas quartier 21 piedāvājums strādāt un dzīvot studijā Muzeju kvartālā, pašā Vīnes centrā, un līdz šim Sigita ir vienīgā no Latvijas, kas ieguvusi šo prestižo stipendiju.

 

Sigita Daugule rīkojusi vairākas personālizstādes Latvijā un citās valstīs – Marka Rotko mākslas centrā (Daugavpils), galerijā “Bastejs” (Rīga), Agijas Sūnas mākslas galerijā (Rīga), galerijās Seywald (Zalcburga), Ulrike Hrobsky, (Vīne), N. Malmede-Kunst (Ķelne), Buchhandlung und Kunstsalon Franz Leuwer (Brēmene) u. c. Piedalījusies vairāk nekā 50 grupu izstādēs.

 

 

Tekstu autores: Dace Lamberga, Laima Slava

Dizains: Anta Pence

Literārā redakcija: Antra Bula

Tulkojums angļu valodā: Filips Birzulis

Angļu teksta redakcija: Iveta Boiko

Attēlu apstrāde: Inga Ģibiete

Fotogrāfi: Normunds Brasliņš, Sigita Daugule, Jānis Deinats, Artis Koknevičs, Raimo Lielbriedis, Jānis Pipars, Dace Štrausa, Signe Vanadziņa

Atbalsta: Dina un Jānis Zuzāni

 

Apjoms: 228 lpp.

Cena “Neputna” galerijā: 20 EUR

 

 

 

Grāmatas var iegādāties „Neputna” galerijā Tērbatas ielā 49/51, labākajās Latvijas grāmatnīcās, kā arī interneta veikalā www.neputns.lv.

 

Līdzīgas ziņas