LRS literatūras laikraksta «konTEKSTS» piektais (augusta) numurs

 

 

Nacionālā identitāte un tautu, īpaši Baltijas tautu, vienotība. Tā var raksturot laikraksta «konTEKSTS» Nr. 5 kopnoskaņu.

Anna Auziņa rubrikā «Saruna» Ingai Žoludei stāsta par sevi, savu dzimtu un ir visnotaļ atklāta savos uzskatos par latviešu valodu. Savukārt Inga Žolude jūnija sākumā piedalījās Eiropas Autoru padomes ģenerālajā asamblejā, tādēļ likumsakarīgi, ka redaktora slejā «Autoru solidarizācija» ir stāstīts tieši par to. Pēc ilgu gadu pārtraukuma tikko Tallinā norisinājušās konstruktīvas sarunas par Latvijas un Igaunijas Rakstnieku savienību sadarbības iespējām. Vasaras beigās, iesaistot arī Lietuvas kolēģus, šāda tikšanās iecerētā Rīgā. Par to Arno Jundzes reportāžā. Paula Bankovska esejas «Laika kodi» ierosmes avots ir Alvja Hermaņa pārdomas par laika kodiem teātrī. Bet vai literatūrā ir līdzīgi?

Šajā numurā dzejas lapas piepildītas ar vīrišķu ieelpu / izelpu Andra Ogriņa un Eināra Pelša dzejā. Savukārt prozas sadaļā stāstu pirmpublicējumos manāmi paaudžu kontrasti: pieredzējušā prozaiķa Ērika Kūļa stāsts «Vēlais zvans» un jaunās autores Alises Redviņas stāsts «Atmiņu zagle».

Šovasar apgādi sarūpējuši grāmatas, kas mums atgādina par Latvijas kultūras un cilvēku mentalitātes fenomenu un kas apliecina vārda un mūzikas simbiozes spēku – emocionālo, garīgo, arī politisko norišu ietekmējošu enerģētiku. Rubrikā «Saruna par tekstu» laikraksts «konTEKSTS»  runā ar Janīnu Kursīti, Rūtu Muktupāvelu par Gunta Šmidchena fundamentālo darbu «Dziesmu vara. Nevardarbīgā nacionālā kultūra Baltijas dziesmotajā revolūcijā» (Mansards). Plaša ir kritikas un procesu sadaļa. Ingrida Zemzare ir iedziļinājusies Valda Muktupāvela pētījumā, savukārt Austras Gaigalas redzeslokā nonācis Ievas Tihovskas pētījums par Latvijas minoritāti čigāniem jeb romiem. Bārbala Simsone veidojusi Daugavpils Universitātes akadēmiskā apgāda «Saule» izdevumu apskatu, savukārt Sandra Ratniece aplūkojusi folkloras un novadpētniecības ekspedīciju grāmatas. Protams, tiek pievērsta uzmanība arī oriģinālprozai: Kristīne Ilziņa par Kristīnes Ulbergas romānu «Tur» (Dienas Grāmata). Itin kā pieticīgā apjomā, taču kodolīgi un precīzi Guntis Berelis īsrecenzijā izstāsta par ielu muzikantu, Eva Mārtuža par Sergeja Brauna smeldzīgo atmiņu grāmatu, Kristīne Ilziņa iedziļinājusies Ludviga Sējas dienasgrāmatu apkopojumā un memuāros. Kā vienmēr, laikrakstā atvēlēta telpa arī tulkotajai literatūrai (Violetas Tiltas un Tāļa Eižena recenzijas) un atdzejai (Jāņa Elsberga skatījums par Guntara Godiņa atdzejoto Haso Krulla dzejas kopojumu).

Sadaļā «Literatūra bērniem un pusaudžiem» lasāma Andreja Vīksnas saruna ar vācu rakstnieci Aneti Mīrsavu. Rubrikā «Vērtē lasītājs» savu viedokli par Sanitas Reinsones un Kristīnes Jurjānes kopdarbu «Kus mul patarei! Kā Igaunijas leļļi bēga uz Latviju» izsaka Alberts Roze (12 gadi). Savukārt Austra Gaigala gan izvērtējusi jauno Laura Gundara tekstu bērniem «Sveiks, Vali!», gan veidojusi tulkoto grāmatu apskatu.

Laikraksta pēdējā lappusē, kā jau ierasts, Guntis Berelis ielūkojas autoru radošajā procesā, šoreiz rubrikā «Darbistabā» par un ar Tomu Treibergu.  Bet rubrikā «Es lasu» par literatūru, sportu un spēka zīmēm stāsta bobsleja un skeletona saimes kūrētājs Zintis Ekmanis.

LRS laikraksta «konTEKSTS» Nr. 5 (2017. gada augusts) nopērkams visos lielākajos grāmatnīcu tīklos. Cena: 1.50 EUR.
Laikraksta sadarbības partneri: veikalu tīkli «Jānis Roze», «Zvaigzne ABC», «Jumava», «Globuss» un «Latvijas Grāmata», kā arī «Valters un Rapa», «NicePlace» un galerija «Istaba».

Informatīvi atbalsta «Radio NABA» un «Ubi Sunt».

Laikraksta izdošanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Līdzīgas ziņas

Jaunumi Aicinām atzīmēt autoru dienu! Publicēts: 29. February, 2024
Jaunumi Izsludināta Pārstāvju sapulce Publicēts: 26. February, 2024