Izdevniecībā “Neputns” klajā nāk grāmata “Zuzānu kolekcija”

Grāmata “Zuzānu kolekcija” veltīta Dinas un Jāņa Zuzānu mākslas kolekcijai, kuras darbi kopš 2011. gada regulāri tiek izstādīti ģimenei piederošā izstāžu telpā – Mūkusalas Mākslas salonā, kā arī deponēti izstādēm muzejos Latvijā un ārzemēs. “Mūsu ģimenes veidotā kolekcija ir mēģinājums radīt hrestomātisku Latvijas mākslas portretu – tādu, kādu to redzam un izjūtam,” tā Jānis Zuzāns.

 

Grāmatā reproducēta kolekcijas darbu izlase – 230 mākslas darbi. Tekstu autori ir Mūkusalas Mākslas salona darbinieki – Diāna Barčevska, Ingūna Ģēģere, Sniedze Sofija Kāle, Līga Lindenbauma, Valts Miķelsons, Arta Vārpa, kā arī Dina un Jānis Zuzāni, un viņu meitas Elīna Janevica un Kristīne Zuzāne.

 

Izdevuma sastādītāja un idejas autore Sniedze Sofija Kāle: “Domājot par kolekcijas reprezentācijas veidiem, Jānis Zuzāns rosināja Mūkusalas Mākslas salona darbiniekus veidot labāko darbu topus. Vairākās sapulcēs un karstās debatēs izšķīlās grāmatas kodols – 230 vienību, kas piesaistīja ne tikai tāpēc, ka ir neapšaubāmas mākslas pērles, bet arī tāpēc, ka tajās slēpjas kāds stāsts, ko gribējām uzrakstīt. (..) Šīs grāmatas koncepcijas pamatā ir personīgs dialogs, bet savāktās pērles ir savirknētas secībā, kādā tās ienākušas kolekcijā. Subjektīvas atmiņas un sajūtas atklāj arī pati Zuzānu ģimene – Dina, Jānis un viņu meitas Elīna un Kristīne. Arī rakstītāji no Mūkusalas Mākslas salona kolektīva centās atkāpties no muzejiskās pieejas, lai nodibinātu dzīvu saikni ar izvēlēto mākslas darbu.”

 

Līdzās darbu reprodukcijām un tekstiem, grāmatā apkopota Mūkusalas Mākslas salona izstāžu hronika, kā arī nozīmīgāko ārpus salona notikušo izstāžu saraksts, kurās eksponēti Zuzānu kolekcijas darbi.

 

“Mākslinieka galvenais uzdevums ir fiksēt laiku un emocijas no sava individuālā skatpunkta. Mans mākslas kolekcionāra pienākums ir saglabāt spilgtākās un būtiskākās mākslas liecības – gan aizgājušo laiku, gan laikmetīgi aktuālās – un dalīties tajās ar ikvienu mākslas cienītāju. Varbūt tas skan ideālistiski, taču man ir svarīgi, lai arī citiem būtu iespēja izdzīvot to sajūtu un emociju amplitūdu, ko šajā grāmatā redzamie mākslas darbi arvien sagādā manai ģimenei. Jo nekas cits neļauj uztaustīt laikmeta nervu tik trāpīgi kā ar patiesām jūtām radīts mākslas darbs.” (Jānis Zuzāns)

 

Sastādītāja: Sniedze Sofija Kāle

Dizains: Anta Pence

Tekstu autori: Diāna Barčevska, Ingūna Ģēģere, Elīna Janevica, Sniedze Sofija Kāle, Līga Lindenbauma, Valts Miķelsons, Liene Muceniece, Arta Vārpa, Dina Zuzāne, Jānis Zuzāns, Kristīne Zuzāne

Literārās redaktores: Antra Bula, Ieva Lejasmeijere

Foto: Normunds Brasliņš, Renārs Derrings, Didzis Grodzs, Inese Kalniņa, Sniedze Sofija Kāle, Jānis Milbrets, Liene Pētersone, Jānis Pipars, Andrejs Strokins

Skenējumi: Ingūna Ģēģere, Māris Mikāns

Attēlu apstrāde: Jānis Veiss

Druka: Jelgavas tipogrāfija

 

Latviešu valodā

Apjoms: 480 lpp.

Cena “Neputna” galerijā un www.neputns.lv: 25 EUR

 

 

Grāmatu var iegādāties „Neputna” galerijā Tērbatas ielā 49/51, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja suvenīru veikalā, interneta veikalā www.neputns.lv, kā arī labākajās Latvijas grāmatnīcās.

 

 

No 29. jūlija līdz 17. septembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā eksponēta Dinas un Jāņa Zuzānu kolekcijas izstāde “TOP no top”.

 

 

Līdzīgas ziņas