Māksliniece Ieva Jurjāne ilustrējusi latviešu mīļāko pasaku “Kaķīšu dzirnavas”

Kārļa Skalbes pasaka “Kaķīšu dzirnavas” ir spēcīgs un izcils mākslas darbs, kas nebūt nav par vaimanām vai nožēlu, bet gan stāsts par kaķīti, kas spēj iziet smagu dzīves ceļu nevis prasot, bet dodot. 2014. gadā tā tika atzīta par nācijas mīļāko grāmatu. Nupat tapis jauns Kārļa Skalbes “Kaķīšu dzirnavas” izdevums ar mākslinieces Ievas Jurjānes ilustrācijām.

Lai arī laiki nāk un laiki iet, cilvēka daba un morāle mūžam paliek nemainīga, tomēr ikvienam allaž tiek dota cerība brīnumam un labajam, ko tik veiksmīgi nākamajām paaudzēm nodevis latviešu rakstnieks Kārlis Skalbe, saukts arī par “pasakķēniņu”. Savukārt māksliniece Ieva Jurjāne ar liego, maigo, it kā caurspīdīgo zīmējumu starpniecību radījusi latviešu tautā tik iemīļotās pasakas trauslumu, smeldzi un latviskā sajūtu, taču tajā pašā laikā, izmantojot mūsdienu Rīgas arhitektūras klātesamību, pārmetusi tiltu uz šodienas tikumiem un dvēseles tumšajiem un gaišajiem gaņģiem. Ieva Jurjāne: “Kārlis Skalbe ir izcils humānists un apbrīnojams stilists, kurš savās pasakās attīsta dziļi atpazīstamus tautasdziesmu un tautas pasaku tēlus. Manos zīmējumos Skalbes kaķītis no senajiem laikiem atnāk līdz mūsdienām, atgādinot, cik nemainīgi svarīga ir līdzjūtība un labsirdība arī šodien.”

Atbalstot ideju par latgaliešu valodas lietošanu, mācīšanu skolās un mācību līdzekļu izveidi, novembra beigās izdevniecība “Latvijas Mediji” klajā laidīs arī tautā tik iemīļoto Kārļa Skalbes pasaku “Kaķīšu dzirnavas” latgaliešu valodā. Tādējādi arī dzīvē realizējot rakstnieka izteikumu: “Kāpēc vairot sāpes? Lai vairojas labāk prieks.”

 

Grāmatas latviešu izdevums tapis, pateicoties Rīgas domes finansiālajam atbalstam.

Līdzīgas ziņas