“Auklīte – bubulis” – piedzīvojums, kas aizrauj līdzi ar nepārvaramu spēku

Šogad Apgāds Zvaigzne ABC izdevis vairākas brīnišķīgas somu autoru grāmatas bērniem, kuras jau ieguvušas lasītāju mīlestību. Timo Parvelas aprakstītie Ellas, Paula un viņu klasesbiedru piedzīvojumi smīdina gan bērnus, gan pieaugušos. Tā paša autora grāmatas par sapņotāju Muri un praktisko Vufu gan izklaidē, gan vedina aizdomāties par nopietnām tēmām. Sallas Simukas “Sirdsmāsas” aicina neaizmirst rotaļām un sapņiem piepildīto bērnības pasauli arī pusaudžu gados.

Un nu, gada nogalē, lasītāju sirdi dodas iekarot somu bērnu literārā žurnāla redaktores un populāru grāmatu autores Tūtiki Tolonenas (1975) sarakstītā “Auklīte – bubulis”, kas godalgota ar prestižo Arvida Līdekena balvu kā 2016. gada labākā somu bērnu grāmata. Balvas žūrija par grāmatu teikusi šādi: “Tūtiki Tolonenas “Auklīte – bubulis” ir oriģināla, prasmīgi uzrakstīta grāmata, ko ar aizrautību lasīs gan bērni, gan pieaugušie. Lasītājam ir ļoti viegli identificēties ar “Auklītes – bubuļa” tēliem, un jau drīz vien viņš ir uzķēries uz bubuļu noslēpuma āķa. Grāmatas piedzīvojumus caurauž draudzības un ģimenes attiecību tematika, un tā māca pieņemt atšķirīgo gan sevī, gan citos.  “Auklītei – bubulim” ir visas iespējas kļūt par iemīļotu bērnu literatūras klasikas darbu.”

Somu bērnu literatūras pasaule ir īpaša, tās tēli bieži sakņojas tautas folklorā un mitoloģijā (lai atceramies, piemēram, trollīša Mumina ģimeni un draugus Tūves Jānsones darbos), un arī grāmatā “Auklīte – bubulis” tiek turpinātas labākās klasiskās bērnu literatūras tradīcijas, ievijot mūsdienu aktualitātes. Grāmatas darbība sākas kādas pavisam parastas ģimenes virtuvē, kur pie brokastu galda sapulcējušies trīs bērni: Hilla (11 gadi), Kāpo (9 gadi) un Maiki (6 gadi un 4 mēneši). Atklājas, ka viņu mamma ir laimējusi atpūtas braucienu uz Lapzemi, un šis laiks bērniem būs jāpavada kopā ar mājkalpotāju, ko solījusi atsūtīt ceļojumu aģentūra. Taču viņu jaunā auklīte ir pavisam neparasta, un bērnu ikdiena kopā ar lielo, pinkaino, putekļus bārstošu radījumu, kas ož kā zemes pagrabs un nerunā, sagriežas kājām gaisā. Turklāt drīz vien top skaidrs, ka arī kaimiņu bērni atstāti pēc skata visai biedējošo, bet, kā izrādās, miermīlīgo un draudzīgo bubuļu uzraudzībā. Kas ir bubuļi? No kurienes viņi ieradušies? Un vai patiesībā palīdzība nav nepieciešama tieši viņiem? Vecāku prombūtnes laikā bērnus gaida divas ļoti aizraujošas un nedaudz bīstamas nedēļas, kurās jārod atbildes uz daudziem svarīgiem jautājumiem.

Grāmatu ilustrējis mākslinieks Pasi Pitkenens (1985), kas prasmīgi uzbūris noslēpumaino gaisotni, kā arī zīmējumos niansēti atklājis bērnu izjūtas un pārdzīvojumus, tiem atrodoties pašā piedzīvojuma epicentrā.

Grāmata izdota vairāk nekā 20 valodās, un pēc tās motīviem plānots uzņemt filmu Holivudā.

Pieejama arī e-grāmata.

No somu valodas tulkojusi Anete Kona.

Līdzīgas ziņas