Ideāla dāvana latviešiem visā pasaulē – “Latviskais laimes kods”

Cik bieži tu esi sev vaicājis, kas ir laime? Kā to iegūt? Vai laimes sajūtu sniedz absolūts miers un harmonija vai, gluži otrādi, traki, gaisā parauti piedzīvojumi? Bet varbūt laime ir darbs? Ģimene? Tradīcijas? Latviešiem ir daudz kopīgu prieka, laimes un iedvesmas avotu. Populārākos no tiem Latvijas simtgades gaidās rakstniece Dace Rukšāne kopā ar daudziem palīgiem apkopojusi grāmatā “Latviskais laimes kods”. Lai būtu vieglāk orientēties, autore sešdesmit latviskus mirkļus ir sadalījusi pa mēnešiem – katrā mēnesī pieci. Lasītāj, ieskaties šajā grāmatā, ja reizēm šķitis, ka dzīve kļuvusi garlaicīga, un iedvesmojies priekam un laimei!

Dace Rukšāne raksta: “Savās fantāzijās redzu, kā pēc simts gadiem “Laimes kodu” bibliotēkā paņem rokās mūsu mazmazmazbērni un, iepletuši acis, brīnās – kas gan mūsu senčus darīja laimīgus tad, kad Latvijai bija tikai simts gadi? Kas no šī saraksta būs saglabājies, kas aizgājis pa vēstures aizaugušo taku? Vai cilvēki joprojām parkos spēlēs šahu? Vai lies sveces un darinās tautastērpus? Vai Dziesmu svētkos dziedāsim mēs paši vai arī to darīs roboti?”

Kur mēs, latvieši, smeļamies laimes sajūtu? Šķiet, to apzināties ir svarīgi, jo mūsdienu cilvēks vairs nekaunas atzīties, ka grib būt laimīgs. Kopš 2012. gada Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) veido pasaules laimes indeksu un sarindo tajā valstis pēc datiem, kas iegūti, aptaujās vērtējot aprūpi, brīvību, dāsnumu, godīgumu, veselību, ienākumus, uzticību, labu pārvaldi, iespēju paļauties grūtībās un citus kritērijus. 2017. gadā Latvija ieņēma 54. vietu 155 valstu konkurencē, un tas ir par 14 vietām augstāk nekā 2016. gadā. Izrādās, mēs kļūstam arvien laimīgāki! Un, lai gan brīžiem nemaz tā nešķiet, Latvijā ir daudz lietu, notikumu un apstākļu, kas tās iedzīvotājus var darīt laimīgus. Ogošana un šaha spēle, slēpošana, konservēšana un kapu svētki, pastaigas mežā un dārza darbi, teātris, garāža – tās ir tikai dažas no vietām un nodarbēm, kas mums, latviešiem, raksturīgas, iedvesmo un iepriecina. Grāmatā nav pārsteidzošu atklājumu, jo tā radīta, aptaujājot un ieklausoties cilvēkos, varētu pat sacīt, ka grāmatas saturu kopā ar autori veidojuši Latvijas iedzīvotāji, kuri dalījās ar saviem stāstiem un iesūtīja savus fotogrāfijās fiksētos laimes mirkļus. “Latviskais laimes kods” aicina apzināties un lepoties pašiem ar sevi, ar paveikto, ar mūsu dzīvesziņu un to, cik interesanti un aizrautīgi mēs patiesībā esam.

Tāpēc – esiet laimīgi, esiet latvieši, un arī dzīves pelēkajos brīžos atcerieties: pelēkais ir radīts tāpēc, lai mēs vēl skaidrāk pamanītu citas krāsas! Lai arī jums izdodas atklāt savu laimes kodu!

Pieejama arī e-grāmata.

Līdzīgas ziņas