Apbalvoti Latvijas Literatūras gada balvas 2020 laureāti

Ceturtdien, 2020. gada 30. aprīlī, Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) balvu pasniegšanas Literatūres raidījumā kanālā LTV1 tika atklāti un apbalvoti Latvijas Literatūras gada balvas 2020 laureāti piecās kategorijās, sveikti speciālbalvas ieguvēji – dzejniecei Montai Kromai veltītā “Punctum” literatūras festivāla “Monta. Tu. Monta. Es.” veidotāji –, kā arī godināts Latvijas Literatūras gada balvas – mūža balvas – ieguvējs, rakstnieks Juris Zvirgzdiņš.

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijas gala balsojumā par LALIGABA balvas ieguvēju nominācijā “Labākais dzejas darbs” atzīts Jāņa Vādona dzejoļu krājums“Klusuma forma”, kas nācis klajā apgādā “Pētergailis”, redaktors – Artis Ostups; vairāk par autoru un darbu lasāms šeit.

Nominācijā “Labākais prozas darbs” laurus plūca Ingas Gailes romāns “Skaistās”, kas izdots apgādā”Dienas Grāmata”, redaktore – Gundega Blumberga; vairāk par autori un darbu lasāms šeit.

Nominācijā “Labākais ārvalstu literatūras tulkojums” triumfējaUlža Bērziņa no seņspāņu valodas latviskotais varoņepus “Dziesma par manu Sidu”, ko izdevis apgāds “Neputns”, zinātniskais redaktors Dens Dimiņš, literārā redaktore Ingmāra Balode; vairāk par tulkotāju un viņa veikumu lasāms šeit.

Nominācijā Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem” par balsojuma līderi kļuva Viestura Ķerus grāmata Meža meitene Maija”, ko izdevis apgāds “Liels un mazs”, grāmatas redaktore – Inese Zandere, mākslinieciskā redaktore – Rūta Briede; vairāk par autoru un grāmatu lasāms šeit.

Nominācijā “Spilgtākā debija” par daudzsološāko pieteikumu Latvijas rakstniecībā šogad tika atzīts Rvīna Vardes prozas krājums “Kas te notiek”, kas nācis klajā “Jāņa Rozes apgādā”, redaktore – Renāte Punka;vairāk par autoru un grāmatu – šeit.

Laureātiem tika pasniegtas dizaina studijas MĀJO veidotās LALIGABA lampas, kā arī piešķirtas naudas balvas 1500 EUR apmērā.

LALIGABA speciālbalva LALIGABA lampa un naudas balva 1000 EUR piešķirta “Punctum” literatūras festivāla “Monta. Tu. Monta. Es” veidotājiem par dzejnieces Montas Kromas literārā devuma daudzpusīgu un spilgtu rezonansi, sniedzot būtisku radošu impulsu mūsdienu latviešu dzejas attīstībā un sinerģijas veicināšanā ar citām mākslas nozarēm. Vairāk par “Punctum” festivālu lasāmsšeit.

Balvu pasniegšanas Literatūrē sumināts un ar LALIGABA lampu un naudas balvu 3000 EUR apbalvots LALIGABA mūža balvas ieguvējs, rakstnieks Juris Zvirgzdiņš,par izcilu ieguldījumu Latvijas rakstniecībā un spilgtu pienesumu Latvijas bērnu literatūrā, uzrunājot jaunos lasītājus ar reālā pieredzē balstītiem un spilgtā veidā izstāstītiem notikumiem. J. Zvirgzdiņš 90. gados pievērsies bērnu literatūrai un šajā žanrā sarakstījis teju 30 grāmatu, kurās jaunie lasītāji aizraujošā veidā tiek iepazīstināti ar dažādām kultūrvietām, vēsturiskiem notikumiem un sasniegumiem Latvijā un pasaulē. Autora spilgtākais literārais tēls ir lācītis Tobiass, kas ir viens no paša rakstnieka rotaļlietu kolekcijas lāčiem un, kā apgalvo pats autors, Tobiass esot sarakstījis vismaz septiņus no Zvirgzdiņam piedēvētajiem literārajiem darbiem. Vairāk par mūža balvas ieguvēju lasāms šeit.

LALIGABA 2020 balvu pasniegšanas Literatūres raidījumu veidoja VIDES FILMU STUDIJAS komanda – režisors, koncepcijas un scenārija autors Uģis Olte, raidījuma vadītāji-literatūristi – Marta Selecka un Gustavs Terzens, operatori – Valdis Celmiņš un Dainis Kļava, māksliniece un tekstu autore Lāsma Olte, skaņu operators Arvīds Ceļmalis, skaņu režisors Artūrs Dukaļskis, montāžas režisora asistents Mārtiņš Kontants, producente Anete Franka u. c. Raidījuma muzikālo risinājumu veidoja grupa Instrumenti, radot īpašu muzikālo skaņdarbu katram no apbalvotajiem darbiem. Raidījums tapis, ievērojot visus noteiktos piesardzības pasākumus un ierobežojumus, kas saistīti ar valstī izziņoto ārkārtējo situāciju. LALIGABA 2020 balvu pasniegšanas Literatūre  skatāma replay.lsm.lv platformā.

Šī gada sauklis “Vienā elpas vilcienā” iemieso ideju par literatūru kā aizraujošu brīvā laika pavadīšanas iespēju un arvien pārsteidzošu radošā kustībā esošu procesu, kas līdzinās vilciena reisiem, kas dodas dažādos maršrutos, atklājot arvien jaunas pieturas un galamērķus. Šī gada balvas publicitātes vizuālo identitāti veidojis mākslinieks Mareks Hofmanis.

Latvijas Literatūras gada balva ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā,tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā publicēti Latvijas rakstniecībā.

Par balvas norisi rūpējas un to kopīgi organizē: Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība.

Balvu atbalsta: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Latvijas Republikas Satiksmes ministrija, VAS “Pasažieru vilciens”, Baltic International Bank, Latvijas Televīzija, raidījums “Literatūre”, iDeal, Latvijas Sabiedrisko Mediju portāls.

Sadarbojas: grāmatnīcu tīkls “Jānis Roze”, grāmatnīcu tīkls “Zvaigzne ABC”, dizaina studija MĀJO.

Informē: laligaba.lv, “Delfi”, interneta žurnāls “Satori”, “Kultūrzīmes”, “Kultūras Diena un Izklaide”, “Domuzīme”, “konTEKSTS”, “Punctum”, Latvijas Radio, Radio NABA, literatūras un kritikas portāls “Ubi Sunt”.

Līdzīgas ziņas