Noslēgta Lēlo Tungalas triloģijas Biedrs bērns izdošana

Septembrī sērijā “Jaunā klasika”, kurā Latvijas Rakstnieku savienībā tiek izdoti Baltijas Asamblejas balvas literatūrā laureātu tulkojumi, klajā nākusi ilgi gaidītā Lēlo Tungalas (Leelo Tungal, 1947) triloģijas “Biedrs bērns” (Seltsimees Laps) otrā un trešā daļa. Līdz ar to darbs latviešu valodā ir izdots pilnībā un pieejams mūsu lasītājiem. Tas kļuvis iespējams LR Kultūras ministrijas atbalstam.

Tulkotājs Guntars Godiņš grāmatas priekšvārdā raksta: “Darbs bija reizē liela atbildība un bauda, jo tik apbrīnojami sulīga, bagāta un padomjlaiku precīzi raksturojoša valoda, kādā raksta Lēlo Tungala, mūsdienās tiek lietota reti.  Šo darbu psiholoģiski nebija viegli tulkot un nebūs viegli lasīt, jo rakstnieces autobiogrāfiskais, traģiskais, komiskais, absurdais un galvenais – daudziem dziļi personiskais stāsts, labi zināmais, atmiņās saglabātais – stāsts vienaldzīgu neatstāj.

Lēlo Tungala tajā attēlo savu staļinlaiku bērnību, kurā viņa krievu valodu pirmoreiz dzirdēja tad, kad tika arestēta un vēlāk arī izsūtīta Lēlo māte, kas strādāja par skolotāju nelielā skolā. Jāpiekrīt grāmatas tulkotājam – grāmatu nav viegli lasīt, tomēr tā ievelk savās lappusēs un katram pašam ir iespēja izdzīvot laikmeta absurdu šausmas un traģikomismu, kas, skatīts mazas meitenes acīm, ir pārvērties par ļoti smeldzīgu un aizkustinošu vēstījumu tiem, kas dzīvo šodien.

Lēlo Tungala Baltijas Asamblejas balvu literatūrā par šo triloģiju saņēma 2019. gadā. Vērīgākiem latviešu lasītājiem par notikumu kļuva apgādā “Liels un mazs” izdotā triloģijas pirmā daļa, kas interesentiem joprojām ir pieejama grāmatnīcās un apgādā “Liels un mazs”. Tāpat par lielu notikumu kļuva režisores  Monikas Sīmetsas romāna ekranizācija “Biedrs bērns”, kas pirmizrādi Latvijā piedzīvoja  2020. gada 23. augustā LTV ekrānos.  Nu Latvija ir ierindojusies starp tām Eiropas valstīm, kur Lēlo Tungalas triloģija izdota pilnībā.

Arī šīs sērijas “Jaunā klasika” izdevuma dizainu veidojis mākslinieks Aleksejs Muraško. Tas īpaši pielāgots iespējai drukāt gan dzejas, gan prozas darbus. Grāmatas noformējumā izmantota 19. gadsimta gravīra “Meitene ar šīfera slānekļa tāfeli. Grāmata pieejama Latvijas lielākajās grāmatnīcās. Par presei, recenzentiem un blogeriem nepieciešamajiem brīveksemplāriem taujāt, zvanot 37128326474. Ja vēlaties iegādāties grāmatas – lūdzu rakstīt lrsbirojs@gmail.com.

Līdzīgas ziņas