Dzeja elpo! 2.–14. septembrī norisināsies “Dzejas dienas”

“Dzeja ir priekos un bēdās, mierā un karā, nomodā un sapnī, pavasarī un rudenī, ieelpā un izelpā. Dzeja elpo ar tevi.” Ar saukli “Dzeja elpo!” pieteikta “Dzejas dienas 2023” programma, kas noritēs no 2. līdz 14. septembrim. Starptautiskais dzejas festivāls dzejniekus un dzejas mīļotājus Rīgā un visā Latvijā šogad pulcēs jau 58. reizi ar vairāk nekā 20 dažādām norisēm.

“Dzejas dienas” tiks atklātas 2. septembrī ar teksta un skaņas performancēm mākslas centrā “NOASS”. Dienu iepriekš festivāla ieskaņa noritēs tiešsaistē, vietnē “Facebook”, kur “Dzejas rupora” izaicinājumu, radīt septiņus dzejoļus septiņās dienās, aicināts pieņemt ikviens interesents.

Starptautisku akcentu programmā, piedaloties diskusijās un lasījumos, iezīmēs īru, kā arī mūsu Baltijas valstu kaimiņu, igauņu un lietuviešu autoru, klātbūtne. Baltijas dzejas vakarā piedalīsies igauņu autori – fs un Trīna Sometsa (Triin Soomets) un lietuviešu
autori – Daiņus Gintals (Dainius Gintalas) un Nijole Daujotīte (Nijole Daujotyte). Sava dzejas krājuma “Meeter ja Demeeter” tulkojumu latviešu valodā prezentēs igauņu dzejnieks Haso Krulls.

Dzejas dienu laikā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks Latvijas Rakstnieku savienības rīkotā diskusija par mazo valodu situāciju dzejā, kurā piedalīsies lībiešu, latgaliešu un īru dzejas eksperti un dzejnieki. Diskusijai sekos sadarbībā ar Īrijas vēstniecību rīkotais īru dzejas lasījumu vakars, piedaloties Seosamam O Murču (Seosamh Ó Murchú), Ainei Ui Foglu (Áine Uí Fhoghlú) un Mollijai Tvomī (Molly Twomey). Festivālu bagātinās arīdzan lībiešu dzeja, kas iezīmēs lībiešu nemateriālās kultūras gadu.

Jau divdesmito reizi “Dzejas dienās” notiks poētiskā pastaiga pilsētvidē – “Ceļojums ar dzejniekiem”. Šogad ar desmit dzejnieku lasījumiem tiks iepazīta Pārdaugava, jubilejas gājiena noslēgumā izskanot grupas “Sigma” koncertam.

Raiņa dzimšanas dienā – 11. septembrī – neiztrūkstoša būs tikšanās pie Raiņa pieminekļa Esplanādē, kur sadarbībā ar Latvijas PEN tiks lasīta politiska dzeja apokaliptiskā noskaņā. Šogad turpināsies arī atdzejošanas meistara Ulža Bērziņa un viņa kolēģu aizsāktā tradīcija “Dzejas dienās” sapulcēties un lasīt tuvāku un tālāku valodu tekstus latviski “Atdzejas lasījumos” Vijoļšķūnī, kā arī dzejnieces Liānas Langas iedibinātais “Klasiskais dzejas vakars” klubā “Hamlets”.

“Dzejas dienu” izskaņā, 14. septembrī, tiks pasniegta “Dzejas balva” par labāko oriģināldzejas vai atdzejas krājumu.

Ar pilnu festivāla programmu iespējams iepazīties mājaslapā www.dzejasdienas.com. Vēl līdz 1. septembrim dzejas entuziasti aicināti bagātināt festivāla centrālo notikumu klāstu, piesakot savu organizēto dzejas notikumu reģionos, aizpildot “Dzejas dienu” mājaslapā pieejamo anketu.

“Dzejas dienas” kopš to pirmssākumiem 1965. gadā organizē Latvijas Rakstnieku savienība. Festivālu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.

Līdzīgas ziņas

Jaunumi Aicinām atzīmēt autoru dienu! Publicēts: 29. February, 2024
Jaunumi Izsludināta Pārstāvju sapulce Publicēts: 26. February, 2024