Par mums

Latvijas Rakstnieku savienība (LRS) ir organizācija, kas, kā tiek uzskatīts, darbojas jau no 1940.
gada, kad to dibināja padomju okupācijas spiediena rezultātā pēc PSRS pastāvošajiem rakstnieku organizāciju paraugiem. Piesedzoties ar sociālisma un komunisma celtniecības idejām, šī organizācija būtībā ierobežoja vārda brīvību un autoru radošās izpausmes. Organizācija atradās totālā varas iestāžu kontrolē, slēpjot arī to, ka pirms okupācijas Latvijā darbojās pietiekami daudz formālu un neformālu rakstnieku apvienību. Vienu no tām – Latvijas Rakstnieku un žurnālistu arodbiedrību (dibināta 1917.) 90. gados pēc neatkarības atjaunošanas toreizējā LRS statūtu līmenī pasludināja par savu priekšteci līdzās 1940. gadā dibinātajai organizācijai.

Diemžēl šis fakts mūsdienās ir piemirsts, kā argumentu minot to, ka 1917. gadā tika dibināta “arodbiedrība”, bet 1940 gadā – “savienība”. Kaut gan, vēsturiski atskatoties, arodbiedrības funkciju veica arī 1940. gadā dibinātā rakstnieku savienība: dzīvokļu piešķiršana biedriem, ceļazīmes uz atpūtas namiem un radošajiem namiem, iespēja iegādāties vieglo automašīnu, rakstnieku poliklīnika, rakstnieku grāmatnīca, literatūras fonds un radošā darba iekļaušana pensijai nepieciešamajā darba stāžā visai klasiski atbilst organizācijas rūpēm par biedru sociālo stāvokli.

Svarīgs datums biedrības vēsturē ir 1990. gada  22. janvāris, kad biedrības kopsapulcē tika pieņemts vēsturisks dokuments — pirmie Latvijas Rakstnieku savienības statūti 50 gadu laikā. Līdz tam Latvijas RS darbība balstījās uz PSRS RS statūtiem, jo organizācija būtībā bija PSRS RS filiāle. Ar šo aktu Latvijas Rakstnieku savienība vairāk pusotru gadu pirms valstiskās neatkarības atjaunošanas izstājās no PSRS rakstnieku organizācijas un kļuva par neatkarīgu biedrību. Organizācijai bija liela nozīme valsts neatkarības atjaunošanā. Vēl pirms izstāšanās no PSRS rakstnieku organizācijas 1988. gadā tā sarīkoja savu paplašināto plēnumu, kas iegājis vēsturē kā Radošo Savienību plēnums. Tajā pirmo reizi publiski tika paziņots, ka Latviju 1940. gadā okupēja padomju karaspēks.

Mūsdienās LRS apvieno profesionālus latviešu rakstniekus, literatūrzinātniekus, kritiķus un tulkotājus, kas dzīvo Latvijā vai ārpus Latvijas robežām, un vietējos cittautu autorus. Juridiski tā ir biedrība, radošā savienība un Sabiedriskā labuma organizācija. Biedrības darbu, mērķus un uzdevumus nosaka tās statūti, kas spēkā esošajā redakcijā redakcijā ir izlasāmi šeit: https://rakstnieciba.lv/statuti-2/

LRS galvenie mērķi – veicināt latviešu literatūras un valodas, kultūras vērtību saglabāšanu un attīstību, aizstāvēt biedru intereses un tiesības, radošo un vārda brīvību.

Lai aizstāvētu biedru intereses, LRS sadarbojas ar pašvaldību un valsts institūcijām, ministrijām un Saeimu, sekojot līdzi, lai dažādu likumu un normatīvo aktu grozījumos neciestu autoru intereses un tiesības. 2023-2024. gadā LRS sekmīgi iestājās par to, lai tiktu saglabāts autoratlīdzību nodokļu režīms, panāca to, ka autoriem pensionāriem tika veikts likumā paredzētais nodokļu pārrēķins un atmaksāti nepareizi ieturētie līdzekļi. LRS sadarbojās ar LR Kultūras ministriju un LR Finanšu ministriju, sniedza informāciju autortiesību un autoratlīdzību jomā Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem.LRS regulāri sadarbojas ar ārzemju rakstnieku organizācijām: Eiropas Rakstnieku padomi (European Writers’ Council), Lietuvas https://rasytojai.lt/about/ un Igaunijas http://www.ekl.ee/?lang=en rakstnieku savienībām, Latvijas Grāmatizdevēju asociāciju https://gramatizdeveji.lv/, Latvijas Radošo savienību padomi https://makslinieki.lv/, veido dažādus projektus, kas vērsti uz statūtos izvirzīto mērķu sasniegšanu.  

Jau daudzus gadus LRS īsteno projektus, kas vērsti uz autoru tālākizglītību: seminārus Literārā Akadēmija, “Aicinājums” un “Matris Lingua” un konsultācijas  dzejniekiem, prozaiķiem  un dramaturgiem,  ko  vada  nozares speciālisti. 2020. gadā LRS izveidoja plašāku neformālās izglītības programmu autoriem “Maizi vai grāmatu”, kuras ietvaros 2020. un 2021. gadā ir notika vairāk nekā divdesmit dažādu jomu profesionāļu lekcijas, lai palīdzētu autoriem paplašināt savas prasmes pavadošās nozarēs (darbā ar medijiem un sociālajiem tīkliem, pasākumu rīkošanā, nodokļu sistēmā, autortiesībās utt.). Tāpat nepieciešamības gadījumā LRS rīko konsultatīvus seminārus nodokļu likumdošanas jautājumos.

LRS jau no pašiem festivāla pirmssākumiem – 1966. gada – organizē “Dzejas dienas”, bet no 2016. gada rīko literatūras festivālu “Prozas lasījumi”. LRS piedalās “Latvijas Literatūras gada balvas” rīkošanā. un pārvalda rakstnieku rezidenču māju – Dubultu Rakstnieku namu. 2017.–2022. gadā LRS izdeva literatūras mēnešrakstu “konTEKSTS. Covid-19 pandēmijas laikā LRS cīnījās par to, lai rakstniekiem tiktu kompensēta pandēmijas radītā dīkstāve, kas tika izmaksāta no VKKF piešķirtajiem līdzekļiem.

No 2016. līdz 2019. gada jūnijam LRS koordinēja Latvijas autoru darbu tulkošanas un izdošanas programmu ārzemēs, piedaloties platformas “Latvian Literature” (https://latvianliterature.lv/en/news) dibināšanā un darbā, gatavojoties starptautiskajai Londonas grāmatu izstādei 2018. gadā. 2017. gada LRS iniciēja starptautisko projektu, nodrošinot īstermiņa tīklošanos starp 3 Baltijas valstu Rakstnieku savienībām,  kā  arī  pavadošos  pasākumus. Projektu atbalstīja Nordic Culture Point finansējuma ietvaros un tas, LRS koordinēts, tika sekmīgi īstenots 2018. gadā, paverot iespēju uzsākt 3 gadu tīklošanās projektu, kura koordināciju veica Lietuvas rakstnieku savienība (2019 -2022). Īstenojot daudzveidīgo sadarbību starp Baltijas valstu Lietuvas Igaunijas un Latvijas rakstnieku organizācijām, tika iniciēta Baltijas asamblejas balvas literatūrā laureātu darbu izdošana, kas Latvijā no 2020. gada tiek īstenota ar LR Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu. Paralēli citā starptautiskajā projektā tika izstrādāts kopīgs Baltijas valstu literatūras krājums angļu valodā “No More Amber”, kura pirmais numurs izdots 2021. gada vasarā, bet otrais numurs – 2022. gadā. Tāpat LRS īsteno virkni lokālāku projektu sadarbībā ar dažādām Latvijas kultūras institūcijām, pašvaldībām, Valsts Nodarbinātības aģentūru u.c. organizācijām.  

Seko līdzi Latvijas Rakstnieku savienības aktualitātēm sociālajos tīklos:
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube