Iznāk Vizmas Belševicas triloģijas “Bille” trešā daļa “Billes skaistā jaunība”

„Billes skaistā jaunība” ir Vizmas Belševicas triloģijas „Bille” trešā, noslēdzošā daļa. Triloģija, kas veltīta rakstnieces mazbērniem, iekļauta Latvijas kultūras kanonā un kļuvusi par vispieprasītāko latviešu oriģinālliteratūras darbu 20. gs. 90. gados. Tulkota krievu un zviedru valodā. Triloģiju atkārtoti izdevis apgāds „Mansards”.

Vizma Belševica uzsvērusi, ka “Bille” nav autobiogrāfisks stāsts, tajā literārā varone piedzīvo savu bērnību, karu un jaunību. Bille ir visu notikumu centrā, un šajā grāmatā, kas ir arī pēdējais Belševicas dzīves laikā publicētais prozas darbs, tiek tēlota Belševicas  paaudzes “skaistā jaunība” – par spīti nepavisam ne vieglajiem dzīves apstākļiem un likteņa pavērsieniem. Šeit arī pirmā mīlestība, vilšanās cilvēkos, glābšanās literatūrā un sūtības apziņa. “Billes skaistā jaunība” aicina turpināt dzīvot līdzi Sibillai Gūtmanei – Billei – pēc atgriešanās Rīgā kara beigās un mudina iepazīt Billi arī triloģijas pirmajās divās daļās: „Bille” un „Bille un karš”.

Dzejniece, proziste, tulkotāja Vizma Belševica ir viena no nozīmīgākajām personībām latviešu kultūrā 20. gadsimtā. Vairākkārt nominēta Nobela prēmijai literatūrā. Ir Latvijas Zinātņu akadēmijas goda locekle (1990), apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni (1994), saņēmusi Andreja Upīša prēmiju (1982), Ojāra Vācieša prēmiju (1988), E. Forseta prēmiju (Zviedrijā, 1992), Kārļa Goppera balvu (1993), KF Spīdolas balvu (1997), Tomasa Transtremera prēmiju (Zviedrijā, 1999) un Literatūras gada balvu (2002, 2004).

Līdzās triloģijai apgāds „Mansards” pirms gada izdevis Vizmas Belševicas arhīva izdevuma pirmo burtnīcu “Nepazītā mīlestība un citi stāsti”, kas apkopo rakstnieces nepublicētos vai tikai periodikā publicētos darbus. Tuvākajā laikā piedāvāsim Jāņa Elsberga sakārtoto Vizmas Belševicas arhīva otro burtnīcu, kurā apkopoti rakstnieces nepublicētie stāsti un fragmenti no grāmatas par izcilo latviešu folkloristu Ansu Lerhi-Puškaiti.

Triloģijas “Bille” visas daļas nopērkamas http://www.apgadsmansards.lv un Latvijas lielākajās grāmatnīcās. Pieprasiet grāmatas arī Latvijas bibliotēkās.

Līdzīgas ziņas