Dace Rukšāne- Ščipčinska

Dace Rukšāne-Ščipčinska latviešu literatūrā ienāca līdzīgi komētai. Pēc romāna Romāniņš (2002) izdošanas viņa vienā mirklī kļuva par, iespējams, populārāko 2000. gadu sākuma rakstnieci Latvijā. Darbā atklātais jaunās sievietes skarbais dzīves stāsts un seksualitāte uz haotiskā un juceklīgā 90. gadu fona, laikos, kad Latvijā pēc PSRS sabrukuma un neatkarības atjaunošanas mainījās morāle un sabiedrības norma, bija vienlīdz šokējošs un pikants. Tā vēl neviena rakstniece latviešu literatūrā vēstījusi nebija. Dace Rukšāne rakstīja arī attiecībām un seksam veltītas slejas laikrakstā Diena, iegūstot diezgan skaļu atpazīstamību, no kuras pati vēlāk distancējās, lai pievērstos nopietnākiem tekstiem.

Rakstniece Dace Rukšāne dzimusi 1969. gada 7. augustā. Topošā rakstniece studējusi Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē, Latvijas Medicīnas akadēmijā, kinoscenāriju attīstības meistardarbnīcā Vīnē. 20. gadsimta nogalē Dace Rukšāne izdod divus dzeju krājumus, kurus kritika un lasītāji nepamana. 2001. gadā Dailes teātrī tiek iestudēta viņas luga Rīt atbrauks Florinda, bet 2003. gadā – Limbažu teātrī Es tev nepateicu visu. Dace Rukšāne tulkojusi arī Īvas Ensleres Vagīnas monologus. Dailes teātrī tā iestudēta kā luga, bet grāmatā šis teksts, kas tulkots sadarbībā ar Paulu Prauliņu, izdots 2004. gadā. Dace Rukšāne tulkojusi arī Henrija Millera lugu Trakais, trakais Harijs (iestudēta Dailes teātrī), kā arī Vudija Allena lugu Centrālparks, kas iestudēta Liepājas teātrī un Nacionālajā teātrī. 2000. gadu sākumā viņa uzraksta scenārijus Unas Celmas spēlfilmām Augstuma robeža (2002) un Nerunā par to (2003).
Pēc sensacionālajiem Romāniņa panākumiem viņa turpināja iesākto līniju grāmatās Beatrises gultas stāsti (2002) un Kāpēc tu raudāji? (2003), kā arī publicēja laikrakstā Diena savas iknedēļas slejas, kas pēc tam tika apkopotas grāmatās Simts seksīgas sestdienas (2005) un Sarunas par attiecībām (2008). Laika gaitā rakstniece pakāpeniski distancējās no šīm tēmām un atteicās no 2000. gadu sākumā izveidotā publiskā tēla. No 2004. gada līdz 2012. gadam Dace Rukšāne bija sieviešu žurnāla Lilit galvenā redaktore. Pēc aiziešanas no šī amata viņa pārceļas uz dzīvi ārpus Rīgas, pamatā pievēršoties profesionālai stāstu rakstīšanai, turpinot sadarboties arī ar medijiem kā jaunākās literatūras apskatniece. Daces Rukšānes īsproza apkopota krājumos Ķīpsalas putni (2009) un Mīlasstāsti (2015).
Daces Rukšānes teksti tulkoti dāņu, vācu, krievu valodās, viņas stāsti vairākkārt publicēti Prozas lasījumiem veltītajos prozas kopkrājumos.

Dzeja
Gudram būt. Izdots par pašas līdzekļiem. R.: 1998
Pēdas ūdenī. Izdots par pašas līdzekļiem. R: 1999

Proza (galvenās publikācijas)

Romāniņš. R.: Atēna, 2002
Betarises gultas stāsti. R.: Atēna, 2002
Kāpēc tu raudāji. R.: Atēna, 2002
Ķīpsalas putni. R.: Dienas Grāmata, 2009
Mīlasstāsti. R.: Zvaigzne ABC, 2015

Publicistika
Simts seksīgas sestdienas. R.: Dienas Grāmata 2005
Sarunas par attiecībām. R.: Dienas Grāmata 2008

Nozīmīgākie izdevumi svešvalodās

En lille affære [Romāniņš]. Tulk. K. Lomholts. Husets Forlag, 2007 [Dānija]
Warum hast du geweint [Kāpēc tu raudāji?]. Tulk. M. Knolls. Ammann Verlag, 2007 [Šveice]
Warum hast du geweint [Kāpēc tu raudāji] . Tulk. M. Knolls. Fischer Verlag 2009 [Vācija]

Dace Rukšāne- Ščipčinska

Līdzīgas ziņas