Inguna Cepīte

Biogrāfija

Inguna Cepīte dzimusi 1960. gada 25. oktobrī Rīgā vecāku kordiriģentu Ausmas Derkēvicas un Imanta Cepīša ģimenē. Mācījusies Rīgas 45. vidusskolā (1968–1980), absolvējusi Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātes žurnālistikas nodaļu (1984–1990), kā arī Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē ieguvusi sociālo zinātņu maģistra grādu 2009. gadā.  No 1980. līdz 1989. gadam Inguna Cepīte profesionāli nodarbojusies ar kora dziedāšanu – dziedājusi Valsts akadēmiskajā korī “Latvija” un bijusi Latvijas Filharmonijas māksliniece. Pēc pamatdarba Latvijas Filharmonijā rakstniece bijusi LTF laikraksta “Pētergailis” galvenā redaktore (1989–1991), bet kopš 1991. gada Ingunas Cepītes darbs saistīts ar izdevniecību “Pētergailis”, šobrīd izdevniecībā pildot valdes priekšsēdētājas un galvenās redaktores pienākumus. Inguna Cepīte aktīvi iesaistās sabiedrisko pienākumu veikšanā: kopš 2002. gada ir Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes locekle, kopš 2004. gada – Valsts Izglītības satura centra Mācību līdzekļu – mācību grāmatu konsultatīvās padomes locekle, kopš 2005. gada ir Latvijas Izglītības apgādu asociācijas valdes locekle un no 2006. līdz 2008. gadam – Kultūras ministrijas Literatūras un Grāmatniecības padomes locekle. Kultūras u.  c. satura publikācijas šādos periodiskos izdevumos:   “Diena”, “Neatkarīgā Rīta Avīze”, “Kultūras Forums”, “Literatūra un Māksla”, “Izglītība un Zinātne”, “Brīvā Latvija”, “Laiks” u. c.

Inguna Cepīte – rakstniece, grāmatu apgāda “Pētergailis” vadītāja, Latvijas Rakstnieku savienības biedre kopš 2016. gada.

Daiļrade

Inguna Cepīte bijusi līdzautore bērnu grāmatām, sarakstītām kopā ar rakstnieku Juri Zvirgzdiņu: “No Rīgas līdz Rīgai. Tobiass un Tama Eiropas lielajā bibliotēku ceļojumā” (2014) un “Cekulaina zīle dzied. Stāsti par Rīgas vēsturi” (2015). Ingūna Cepīte bijusi šķirkļa autore par savu māti Ausmu Derkēvicu enciklopēdiskā izdevumā “100 sievietes Latvijas kultūrā un politikā” (2008), kā arī bijusi viena no krājuma “Ko dziedāja Rīgas gaiļi? 100 dzejnieki par Rīgu” sakārtotājām (2001) un sakārtojusi, priekšvārdu rakstījusi Ojāra Vācieša mīlas lirikai “Tuvums” (2003). 2017. gadā izdotais autobiogrāfiskais romāns “Ulsiks” tika godalgots rakstnieka Egona Līva piemiņas balvas konkursā “Krasta ļaudis”, kā arī grāmata jau tulkota krievu un somu valodā. Bērnības atmiņu stāstījums par Ulsiku – meiteni, kuras bērnība saistās ar 20. gadsimta 60. gadiem un 70. gadu sākumu, sarakstīts atraktīvā valodā. Autorei ir ļoti veiksmīgi izdevies iemiesoties bērna ādā, attēlot viņa dzīves uztveri, emocijas un attiecības ar līdzcilvēkiem (gan bērniem, gan pieaugušajiem). Grāmata ir arī kultūrvēsturiska liecība par izciliem mūzikas dzīves sasniegumiem, personībām (gan vārdos nosauktajām, gan tikai nojaušamajām), īpaši par sieviešu kora “Dzintars” pirmajiem starptautiskajiem sasniegumiem, neraugoties uz padomju totalitārisma režīmu Latvijā. Bet Ulsikam Ausma Derkēvica un Imants Cepītis ir mamma un tētis, līdz ar to lasītājiem atklājas šo personību ikdienas tuvplāni.

Apbalvojumi

Egona Līva piemiņas balvas konkursā “Krasta ļaudis” Liepājas Universitātes specbalva par grāmatu “Ulsiks” (2018)

Bibliogrāfija

Proza

Ulsiks (2017)

Literatūra bērniem

Cepīte, I, Zvirgzdiņš, J. Cekulaina zīle dzied. Stāsti par Rīgas vēsturi (2015)

Cepīte, I, Zvirgzdiņš, J. No Rīgas līdz Rīgai. Tobiass un Tama Eiropas lielajā bibliotēku ceļojumā (2014)

Inguna Cepīte

Līdzīgas ziņas