Maira Asare

Maira Asare bija viena no talantīgākajām 20. gadsimta 90. gadu autorēm, kuras ceļš literatūrā savijās ar lielu personisko traģismu. Spoži pieteikusi sevi dzejā – debijas publikācija žurnālā Avots 1988. gadā, viņa nāca klajā ar pārsteidzošu debijas krājumu Kas ar dzeguzi spēlējas (1995), kas, daudziem negaidot, ieguva tā laika prestižāko apbalvojumu latviešu dzejā – Dzejas dienu balvu. Tomēr tad dzīve apmeta kūleni. Sekoja atkarību posts un cietums. Maira Asare izturēja un atgriezās, darbojoties gan kā prozas autore, gan tulkotāja un atdzejotāja no krievu valodas, gan kā cilvēks, kurš izprata literārās dzīves procesus un zināja, kā tos virzīt produktīvā gultnē. Diemžēl smaga slimība pārtrauca šo darbību pusceļā. Lielu publikas interesi izraisīja Mairas Asares prozas grāmata Sieviešu zona, kas lielā mērā atbalsoja cietuma gados pārdzīvoto. 2014. gadā Mairas Asares tulkotais Ļenas Eltangas romāns Akmens Kļavas tika nominēts Latvijas Literatūras gada balvai nominācijā Labākais tulkojums.

Maira Asare (1960. gada 8. marts – 2015. gada 25. oktobris) mācījusies Limbažu vidusskolā. Studējusi Rīgas Medicīnas institūtā un Latvijas Valsts Universitātē. Strādājusi zvērinātu advokātu birojā par sekretāri konsultanti. Atkarība no narkotikām novedusi dzejnieci uz apsūdzēto sola, kas noslēdzies ar cietumsoda izciešanu no 2003. līdz 2007. gadam Iļģuciema sieviešu cietumā. Pēc tā izciešanas Maira Asare strādāja Ventspils Kultūras centrā un Ventspils galvenajā bibliotēkā, rakstīja prozu un tulkojusi /atdzejojusi no krievu valodas, darbojusies kā Valsts Kultūrkapitāla fonda Literatūras nozares eksperte.

Dzejas dienu balva par krājumu Kas ar dzeguzi spēlējas (1995)
Latvijas Literatūras gada balvas nominācija kategorijā Labākais tulkojums par Ļenas Eltangas romāna Akmens kļavas tulkojumu (2014)

Dzeja
Kas ar dzeguzi spēlējas. R.: Daugava, 1995
Ceļš uz Tūju. R.: Jumava, 2009

Proza

Sieviešu zona. R.: Dienas Grāmata, 2009

Stāsti kopkrājumos:

Mēs. XX gadsimts. R.: Dienas Grāmata, 2011
Stāsti. Prozas lasījumi klātienē un neklātienē 2009 – 2010. R.: Dienas Grāmata

Tulkojumi

Saša Sokolovs. Muļķu skola. R.: Zvaigzne ABC, 2010
Mihails Šiškins. Vēstulnieks. R.: Jumava, 2012
Ļena Eltanga. Akmens kļavas. R.: Jānis Roze, 2014
Eķrems Eilisli. Milzu sastrēgums. R.: Dienas Grāmata, 2015

Citās valodās

«Девичий Виноград.» Женская поэзия Латвии. Москва: Русский Гулливер, 2014 (Dzejas izlase)
Майра Асаре, «Зона без времени» (Москва: Русский Гулливер, 2012 (Prozas un dzejas izlase)
Dzejas audiodisks. 3 x 5 vai Balss spoguļvirsmā / Голос на зеркальной поверхности / Głos na powierzchni lustra (Ventspils-Rīga-Maskava, M. M. Asares, V. Pestkas, S. Moreino dzeja un atdzejojumi, 2012)
Берега дождя. Современная поэзия латышей, выбор Сергея Морейно» (Новое издательство. Москва: 2010 (Dzejas izlase)
Maira Asare, Sergejs Moreino, «Hanzas aukstā liesma / Холодное пламя Ганзы» R.: Mansards, 2010 (krievu un latviešu valodās)
Maira Asare, Sergejs Moreino, Vojčehs Pestka, «3 x 3» Radoma: Skaut, 2010 (krievu, latviešu un poļu valodās)

Maira Asare

Līdzīgas ziņas