Osvalds Zebris

2017. gada Eiropas Savienības Literatūras balvas ieguvējs Osvalds Zebris ir viens no jaunajiem un daudzsološajiem vārdiem Eiropas un arī latviešu literatūrā. Sācis ar lasītāju pamanītu stāstu krājumu, kas izpelnījās Latvijas Literatūras gada balvu kā labākais debijas krājums, rakstnieks īpašu uzmanību ieguva ar Eiropas Savienības Literatūras balvas ieguvušo vēsturisko romānu Gaiļu kalna ēnā. Šis darbs ievada rakstnieces Gundegas Repšes un apgāda Dienas Grāmata iniciēto vēsturisko romānu sēriju Mēs. Latvija. XX gadsimts, kurā iecerēti 13 autoru romāni par Latviju 20. gadsimtā. Osvalda Zebra uzdevums nebija vienkāršs – Gaiļu kalna ēnā ievada sēriju, un tā sarakstīšana notika ierobežotā laika posmā, kas, strādājot ar vēsturisku materiālu, nav vienkāršs uzdevums. Latviešu lasītāji ieguva romānu, kuru šobrīd ar nepacietību gaida Eiropas lasošā auditorija. Top Osvalda Zebra romāna Gaiļu kalna ēnā tulkojums angļu valodā, bet kopumā tulkošanas tiesību pārdošana ir aizsākta deviņās valstīs.

Rakstnieks un žurnālists Osvalds Zebris dzimis 1975. gada 21. februārī. Beidzis Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultāti, iegūstot maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā. Strādājis laikrakstos Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai un Diena, bijis žurnāla Kapitāls galvenais redaktors, vadījis portālu kulturassdiena.lv, darbojies literārajā žurnālā Domuzīme. Strādājis mārketinga komunikāciju jomā uzņēmumos Hill and Knowlton Latvia un McCann.
Rakstniecībai pievērsies no 2007. gada. 2008./2009. gadā piedalījies Latvijas Rakstnieku savienības rīkotajā Literārajā akadēmijā. Pirmā grāmata stāstu krājums Brīvība tīklos (2010), pēc kura izdoti divi romāni.

Latvijas Literatūras gada balva nominācijā Spilgtākā debija par stāstu krājumu Brīvība tīklos, 2010
Nominācija Latvijas Literatūras gada balvai kategorijā Labākais prozas darbs par romānu Gaiļu kalna ēnā, 2014
Eiropas Savienības Literatūras balva par romānu Gaiļu kalna ēnā, 2017

Stāsti
Brīvība tīklos. R.: Jānis Roze, 2010

Romāni
Koka nama ļaudis. R.: Dienas Grāmata, 2013
Gaiļu kalna ēnā. R.: Dienas Grāmata, 2014

Osvalds Zebris

Līdzīgas ziņas